خانه های کوچک مقیاس در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده اند در حالی که قیمت مسکن همچنان در حال افزایش است. چه به عنوان یک عقب نشینی و چه راهی برای زندگی ساده تر و اقتصادی تر، خانه های کوچک یک روش انعطاف پذیرتر برای زندگی را ارائه می دهند. آنها حتی توسط سازمان های خیریه ای مانند بنیاد کوچک خانه در استرالیا به عنوان راهی برای مقابله با مسئله بی خانمانی در شهرها و نیاز به مسکن اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند.

 با توجه به محبوبیت و نیاز، خانه های کوچک رواج بیشتری پیدا می کند، دانستن نکاتی در مورد طراحی و ساخت خانه های کوچکبرای خود یا مشتری یک مهارت مفید  و کاربردی است.

قوانین محلی را قبل از شروع طراحی بررسی کنید.

غالباً خانه های کوچک روی تریلرها ساخته می شوند تا نیاز به مجوزهای ساختمانی را از بین ببرند. در ایالات متحده و استرالیا ، بیشتر خانه های کوچک دارای چرخ هستند، بنابراین می توان آنها را به صورت قانونی طبقه بندی کرد و نه یک خانه کوچک غیرقانونی.

با این حال،  قوانین محلی می توانند متفاوت باشند بنابراین لازم است قبل از شروع طراحی، آنها را بررسی کنید. این امر همچنین در تعیین اندازه خانه های کوچک شما نیز مفید خواهد بود، همچنین اینکه آیا مقررات مربوط به مواد خاص وجود دارد یا جایی که می توانید در آن قرار دهید.

یک برنامه خوب یک ساختمان خوب است

نقشه هر ساختمان مهم است، اما این امر به ویژه در مورد خانه های کوچک، که هر سانتی متر مربع از فضای آن اهمیت دارد، صدق می کند.

با یک برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه، یک خانه کوچک به مساحت 20 متر مربع می تواند احساس بزرگتر بودن و راحتی بیشتری برای زندگی در آن داشته باشد.

یکی از راه های مهم برای رسیدن به این هدف استفاده از درب های کشویی، از بین بردن فضایی است که با نوسانات فضای داخلی به دست می آید.در واقع، مهم است که در وهله اول از شر همه درهای غیر ضروری خلاص شوید و فضای محدود را باز کنید.

راه دیگر برای ایجاد فضای جادارتر، بالا بردن تعداد باز شوهای پنجره است (البته در موارد نیاز به عایق کاری باید دقت کنید). با آوردن نور طبیعی و منظره از بیرون به منزل، به ساکنین این امکان را می دهد که احساس کنند بیرون از خانه هستند.

همه چیز را کوچک نکنید

یک اشتباه آسان این است که “خانه کوچک” را با “همه چیز کوچک” مرتبط کنید. با کوچک کردن فضای حمام یا اندازه تختخواب، آن ها به شدت بر کیفیت فضای زندگی تأثیر می گذارند.

یک راه بهتر برای پیشبرد امور می تواند کشف چند منظوره باشد و این سوال را بپرسیم که آیا هر قطعه مبلمان می تواند چندین کاربرد داشته باشد، مانند تختخواب انبار، یا یک قفسه کتاب که به یک میز تبدیل می شود.

سازگاری فضاها همچنین می تواند با خود معماری گسترش یابد، با دیوارهایی که سازگار هستند، صندلی هایی بیرون می آیند و در صورت عدم استفاده از آن ها عقب می روند. این نوع امکانات بی پایان است و پتانسیل خانه های کوچک این است که می توان از طریق معماری خلاقانه آن ها را گسترش داد.

فونداسیون را فراموش نکنید (همچنین پشت بام)

مهم است که هنگام طراحی خانه ای کوچک، فونداسیونی در نظر بگیرید. سوال اول این است که آیا شما می خواهید خانه به راحتی قابل حمل باشد؟

می توان خانه های کوچک را بر روی صفحه هایی، مانند فونداسیون های بتنی، ستون های آهنی، یا پایه های چوبی یا تخته سنگی بنا کرد. تحقیق در مورد بهترین پی مورد استفاده متناسب با نیاز خانه کوچک شما بسیار مهم است.

سقف بخش مهم دیگری از طراحی است که نمی توان نادیده گرفت. به عنوان مثال، یک سقف مسطح ممکن است باعث مشکلاتی شود که در آن زباله و آب جمع شود. طراحی سقف از اهمیت بیشتری برخوردار می شود اگر در بخشی از جهان با بارش برف زندگی می کنید که در این صورت باید وزن برف را در نظر بگیرید.

اگر خانه کوچک شما قابل حمل است، ممکن است بخواهید طیف وسیعی از محیط هایی با اقلیم ها و آب و هوا گوناگون که احتمالاً با آن روبرو هستید را در نظر بگیرید.

روی وزن تمرکز کنید

وزن مسئله بزرگی است که هنگام طراحی و ساخت خانه ای کوچک باید مورد توجه قرار گیرد. اگر خانه به صورت قابل حمل و نقل طراحی شده باشد، برای به حداقل رساندن وزن خانه باید از مواد سبک استفاده شود.

اگر روی تریلر ساخته شده باشد، باید “وزن زبان” را نیز در نظر بگیرید، به این معنی که وزن در جلو، وزن چقدر است و چه مقدار وزنی در قسمت پشتی قرار دارد. اگر وزن کافی بر روی تریلر وجود نداشته باشد، می تواند در هنگام حمل و نقل خانه به نوسان از یک طرف به طرف دیگر منجر شود، و اگر وزن زیادی وجود داشته باشد، می تواند لاستیک ها را تحت فشار قرار داده و باعث واژگونی شود. هر دو وضعیت می تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین محاسبه وزن خانه ضروری است.

به متریال نمای بیرونی فکر کنید

خانه های کوچک اغلب با مواد نجات یافته یا بازیافت شده ساخته می شوند تا هزینه را کاهش دهند و از نظر محیطی پایدارتر باشند. معماران در استفاده از مواد بازیافتی خلاقانه تر عمل می کنند، بنابراین هنگام طراحی خانه کوچک خود به نمای بیرونی فکر کنید.

انتخاب هر نوع از متریال قابل توجه است، زیرا خانه آنقدر کوچک است که هر سطحی باید حساب شود.

 پنجره ها قبلاً به عنوان عناصر مهم برای گسترش فضا ذکر شده بود، بنابراین انتخاب شیشه بسیار مهم است. بسته به آب و هوایی که می خواهید خانه را در آن بسازید، بررسی خصوصیات حرارتی محصولات مختلف شیشه ای مهم است. با احتساب حدود 40٪ از انرژی خانگی که برای گرمایش و سرمایش استفاده می شود، استفاده از مواد و طراحی منفعل می تواند هزینه انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *