ما به‌طور مداوم بهانه‌هایی می‌آوریم تا خواندن را کنار بگذاریم؛ مانند اینکه «اگر فقط یک فضای بهتر برای مطالعه داشتم…» اگر می‌خواهید که دوباره به عادت مطالعه کردن بازگردید شما نیاز به فضایی دارید که آن را متعلق به خودتان بدانید، فضایی که باید از بقیه فضاهای محل زندگی‌تان جدا باشد. ما در استودیو اسکایس قصد داریم که چند نکته و ترفند مفید برای چگونگی خلق فضای مطالعه خانگی به شما ارائه دهیم.

1- یک صندلی مطالعه راحت انتخاب کنید

مطالعه کردن یک عمل انفرادی است و فضای مطالعه شما باید این امر را منعکس کند. اگرچه ممکن است شما صندلی مطالعه خود را متفاوت با دکوراسیون منزل انتخاب کنید اما باید آن را با کلیت وسایل خانه خود مطابقت دهید، زیرا نمی‌خواهید چیزی باعث حواس‌پرتی از بقیه مبلمان شود.

2- صندلی مطالعه خود را دور از فضاهای شلوغ قرار دهید

پیدا کردن فضایی که بتوانید بر روی خواندن کتاب تمرکز کنید می‌تواند مشکل باشد. زمانی که یک فضای مطالعه ایجاد کردید. سعی کنید که عوامل مزاحم را تا حد امکان از بین ببرید.

اتاق‌خواب در مقایسه با فضای نشیمن که به‌دوراز مزاحمت‌های افراد خانه است یک انتخاب مناسب به نظر می‌رسد.

3- فضای مطالعه را جدا کنید

درصورتی‌که شما یک کتابخانه خصوصی ندارید فضای مطالعه خود را از بقیه بخش‌های خانه متفاوت سازید. یک قالیچه یا یک دیوار شاخص راهی عالی برای انجام این کار است.

4- نور مناسب ایجاد کنید

داشتن نور مناسب برای انجام مطالعه ضروری است. بدون شک شما نیاز دارید که کلمات روی صفحه را به‌خوبی ببینید اما نمی‌خواهید که فضا بیش‌ازحد روشن باشد. برای دستیابی به یک ترکیب مناسب، نور محیطی که در آن مطالعه می‌کنید و ترکیب آن با نور یک چراغ مطالعه تکی مطلوب است.

5- یک میز کناری قرار دهید

هنگامی‌که مطالعه می‌کنید ممکن است دوست داشته باشید چای یا قهوه بنوشید. به‌جای اینکه نوشیدنی‌تان را روی زمین بگذارید و یا حتی بدتر، از آن صرف‌نظر کنید. آن را روی یک میز کوچک کنار صندلی مطالعه‌تان قرار دهید. تا بتوانید هنگام مطالعه نوشیدنی خود را میل کنید؛ و همچنین سایر وسایل و کتاب‌های خود را روی آن قرار دهید.

6- کتاب‌هایتان را در دسترس قرار دهید

چه از یک کتابخانه استفاده کنید یا یک قفسه دیواری، راه عالی برای جدا کردن فضای مطالعه شما از محیط اطراف استفاده از کتاب‌ها است. مسلماً شما می‌خواهید که تمام کتاب‌های موردعلاقه خود را هنگامی‌که روی صندلی مطالعه هستید در دسترس داشته باشید.

7- از گیاهان و اکسسوری استفاده کنید.

می‌توانید برای لذت‌بخش‌تر کردن فضای مطالعه از گیاهان موردعلاقه‌تان و تابلوها کمک بگیرید. این راهی برای چگونگی خلق فضای مطالعه خانگی می باشد.

8- یک فضای مطالعه متفاوت خلق کنید

حتی می‌توانید فضای موردنظر خود را روی زمین ایجاد کنید. برای این کار از کوسن، پاف، گلیم، قالیچه و… استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *