از زماني كه انسان‌هاي اوليه براي استراحت خويش و مصون ماندن از تغييرات آب و هوايي و بلاي طبيعي به فكر ساخت سرپناه شدند، اين انديشه به وجود آمد كه از چه ماده‌اي براي ساختن اين فضا و مكان استراحت استفاده كند. در ابتدا غارها بهترين مكان براي پاسخ به اين نياز بشر اوليه بود كه توانست در زمان خود بهترين پاسخ را به اين نياز دهد و آن را ارضا نمايد. با گذشت زمان غارها ديگر نتوانستند براي انساني كه در حال تكامل بود پاسخگويي اين خواسته باشند پس بشر بر آن شد كه در ساختار محل سكونت خود تغييراتي را اعمال كند، پس به سراغ مصالحي كه در نزديكش بود رفت كه همان خشت و گل بود كه با آن شروع به خانه‌سازي كرد.

اين روند پيشرفت بشر ادامه پيدا كرد و هم‌زمان با پيشرفت تكنولوژي شكل‌هاي جديد و تازه‌اي به خود گرفت كه هر كدام از اين مصالح مزايا و مصايبي داشت كه بشر هر كدام را بنا به نياز خود استفاده كرد و تمام مصايب و سختي‌هاي آن را به جان خود خريد و با آن كنار آمد تا به قرن بيستم رسيديم كه قرن تحول و انقلاب همه صنايع و دانش‌ها در نتيجه دانش و صنعت ساخت و ساز نيز دچار اين انقلاب شد و مصالح جديد نيز شكل تازه‌اي به خود گرفت كه انرژي شيرين دغدغه بشر را به خود معطوف كرد.

همگان آگاهند كه قرن 21 را سوء بحران انرژي ناميده‌اند. بي‌علت نيست اگر اخيراً در گوشه و كنار اين كره خاكي شاهد بروز جنگ‌هايي بر سر تصاحب منابع انرژي هستيم. بديهي است كه با توجه به روند افزايش جمعيت مخصوصاً در كشورهاي در حال توسعه و محدود بودن منابع انرژي اين كشمكش‌ها بيشتر و جهاني‌تر شود اما متخصصين و دانشمندان جهان در پي چاره‌انديشي امروزه به فكر كاهش اتلاف انرژي و صرفه‌جويي آن به روش‌هاي مختلف افتاده‌اند كه يكي از مهمترين آن‌ها استفاده از مصالح جديد و عايق در ساختمان‌سازي است. با اين عمل مقادير بسيار زيادي از انرژي ذخيره خواهد شد، از طرفي استفاده از مصالح ياد شده نبايد به گونه‌اي باشد كه سرعت احداث ساختمان‌ها را كاهش دهد زيرا در اين صورت مقرون به صرفه نخواهد بود.

سيستم‌هاي نوين احداث بنا با در نظر گرفتن دو عامل مهم فوق‌الذكر و عوامل ديگري نظير استحكام سازه‌اي، مقاومت در برابر حوادث طبيعي نظير سيل، زلزله، آتش‌سوزي و… طراحي و اجرا مي‌گردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *