گیاهان عناصری عالی برای اضافه شدن به معماری و فضاهای ساخته‌شده هستند. بااین‌حال هنگامی‌که از محیط‌های داخلی صحبت می‌شود، معمولاً از نور طبیعی و تهویه کمی برخوردار هستند و باید از گونه‌های گیاهی سازگارتر با محیط استفاده نمود.

بنابراین هنگام فکر کردن درباره نوع گیاهان داخلی، چه خانه، آپارتمان یا فضای تجاری باشد برخی گونه‌ها مناسب‌تر از بقیه هستند. ما بهترین گیاهان آپارتمانی برای خانه و محل کار شما انتخاب کرده‌ایم.

(Croton) کروتون

خصوصیات:

برگ های بزرگ و رنگی که سایه‌های آن از سبز و زرد گرفته تا قرمز و بنفش متفاوت است. این درختچه به دلیل برگ‌های براق و طول عمر طولانی برای شما جالب‌توجه باشد.

مراقبت:

کروتون ها به ساعت‌ها نور خوشید نیاز دارند، بنابراین بهتر است که در نزدیکی پنجره‌ها و فضاهایی که روشنایی کامل دارند قرار داده شوند. این‌گونه با دمای پایین و یا تهویه مطبوع سازگار نیست. در آب‌وهوای گرم‌تر به‌خوبی رشد می‌کند و می‌تواند 2 تا 3 متر ارتفاع داشته باشد. بهتر است که خاک آن مرطوب نگه‌داشته شود، اما خیس نباشد.

در حین کار برای نگهداری و رسیدگی به نهال‌ها از دستکش استفاده کنید؛ زیرا شیره آن حاوی مواد سمی است که می‌تواند باعث تحریک پوست شود.

(Dieffenbachia amoena) دیفن باخیا

خصوصیات:

به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان فضاهای سرپوشیده شناخته می‌شود. این‌گونه درختچه چندساله تا ارتفاع 50 سانتیمتر رشد می‌کند. بارگه‌های سفید زیر شاخ و برگ خود، در تابستان و بهار شکوفا می‌شود. نسبت به درجه حرارت پایین حساس است و معمولاً برای آب‌وهوای گرمسیری و نیمه گرمسیری در نظر گرفته می‌شود.

مراقبت:

به‌خوبی خود را با نور متوسط تطبیق می‌دهد؛ اما بهتر است که در نزدیکی پنجره و نور طبیعی قرار بگیرد.

برای رشد به رطوبت نیاز دارد؛ بنابراین روزانه آن را آبیاری کنید اما اجازه ندهید که خاک خیلی خیس بشود. این گیاه از غلظت بالایی از ماده شیمیایی به نام کلسیم اگزالات برخوردار‌است و در صورت مصرف شدن موجب مسمومیت خواهد شد؛ بنابراین باید از دسترس کودکان و حیوانات دورنگه داشته شود.

(Calathea ornata) گیاه کالاتیا یا گورخری

خصوصیات:

همیشه‌سبز و قوی با شاخ و برگ‌های مایل به قرمز است. این‌گونه متواند به ارتفاع 30 تا 90 سانتی‌متری برسند و در مناطق با رطوبت زیاد شکوفا می‌شوند. کالاتیا نسبت به سرما و دستگاه‌های تهویه هوا حساس است.

مراقبت:

گیاه را مرطوب و در فضای کم‌نور نگه‌دارید. هنگامی‌که که گیاه جوان است، برگ‌ها سمی هستند، بنابراین استفاده از دستکش برای باغبانی و نگهداری توصیه می‌شود. اگر برگ‌ها هرس شوند سریع‌تر رشد می‌کند.

(fern) سرخس

2- (Davallia fejeensis) پای خرگوش

خصوصیات:

یک سرخس بومی جزایر فیجی و استرالیا، طول این‌گونه حدود 20 تا 40 سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های آن شکننده وافشان است، بنابراین باید در مکان‌های مرتفع قرار گیرد…

مراقبت:

این‌گونه به خاک ارگانیک غنی احتیاج دارد و باید تحت تابش نور غیرمستقیم قرار گیرد وگرنه نمی‌تواند رشد کند. در فصل زمستان، برگ‌ها معمولاً می‌ریزند و تنها شاخه‌های آن باقی می‌ماند.

1-(Macho Fern) ماچو فرن

خصوصیات:

شاخ و برگ آن دارای مشخصاتی مشابه گیاه قبلی است. در مناطق سردسیر نمی‌تواند سازگار شود، بنابراین آب‌وهوای گرمسیری را ترجیح می‌دهد. این گیاه نمی‌تواند با مناطق سرد سازگار شود و آب‌وهوای گرمسیری را ترجیح می‌دهد. خاک باید مرطوب نگه‌داشته شود

مراقبت:

به دلیل تغییر در اندازه شاخ و برگ‌ها باید مرتب هرس شود، کود داده شود و در زیر نور آفتاب طبیعی اما غیرمستقیم قرار گیرد.

خاک باید مرطوب و غنی از مواد آلی باشد. می‌توان آن را کاشت یا آویزان کرد.

ZZ Plant (Zamioculcas zamiifolia) زامیفولیا

خصوصیات:

این‌گونه به طرز قابل‌توجهی مطابق با شرایط محیط داخل است. نیازمند مقدار کمی نگهداری و نور است.

مراقبت:

در صورت قرار گرفتن زیر نور بیشتر توصیه می‌شود که گیاه آب بیشتری دریافت کند. اگر آب بیش‌ازاندازه شود، گیاه زرد می‌شود. برگ‌ها باید به‌صورت منظم با پارچه مرطوب تمییز شوند تا آلودگی‌ها رفع شده و درخشش خود را حفظ کنند. فراموش نکنید که شاخه‌های مرده را جدا کنید تا از گسترش آلودگی جلوگیری شود.

(Epipremnum pinnatum) پوتوس

خصوصیات:

این گیاه زینتی، همیشه‌سبز و نیمه علفی در مناطق معتدل یافت می‌شود، بنابراین می‌تواند با درجه حرارت پایین هم سازگار باشد.

مراقبت:

داخل منزل قرار دهید. معمولاً در حالت آویزان زیر یک نور طبیعی یا نیم‌سایه پرورش می‌یابد.

(Rhapis excels) نخل راپیس

ویژگی‌ها:

بومی آسیا، ساقه‌های باریک و مشابه بامبو دارد.

مراقبت:

باید در فضایی با نور کم و آبیاری متعادل هفتگی کاشته شود. برگ‌های خشک و سوخته باید جدا شوند. برگ‌های آن باید با یک بطری آب‌پاششی تمیز شوند.

(Licuala grandis) لیکوآلا گراندیس

ویژگی ها:

ایدئال برای آب‌وهوای گرمسیری، این‌گونه شبیه به یک نوع نخل ژاپنی است.

مراقبت:

توصیه می‌شود که آن‌ها را در کنار پنجره‌ها و ایوان، زیر نور غیرمستقیم قرار دهید. باید حدود 4 بار در هفته آبیاری شود و همچنین با آب روی برگ‌های آن اسپری کنید.

(Moso Bamboo) بامبو موسو

خصوصیات:

اسم آن برگرفته از شکلش است.

مراقبت:

برگ و ساقه آن سبز با طراوت است و می‌تواند به 15 متر در ارتفاع و 15 سانتی‌متر قطر برسد. به همین دلیل هرس کردن توصیه می‌شود. برخی از گونه‌های بامبو را می‌توان در گلدان کاشت مشروط به اینکه فاصله لازم بین ساقه‌ها وجود داشته باشد.

(Succulent) ساکولنت

خصوصیات:

برگ‌های ضخیم آن آب را برای مدت طولانی نگه می‌دارد، بنابراین نگهداری آن‌ها بسیار آسان است.

مراقبت:

در صورت شروع به خشک شدن برگ‌ها، مقدار آب را افزایش دهید. اگر شروع به پوسیدگی کند، مقدار آب را کاهش دهید. اگر ساکولنت برگ‌هایش را از دست دهد، ممکن است نور کافی دریافت نکند.

در این حالت توصیه می‌شود که ساکولنت 4 ساعت در روز در زیر نور مستقیم خورشید قرار گیرد.

منبع www.archdaily.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *